Jak dobrać napęd do bramy garażowej?

  • Jak dobrać napęd do bramy garażowej?
Jak Dobrać Napęd Do Bramy Garażowej

Dobór napędu ma istotny wpływ na prawidłowe działanie bramy garażowej – gwarantuje płynne przesuwanie jej skrzydeł, bezawaryjną pracę oraz szybką reakcję na polecenia operatora. By napę był w pełni dopasowany do potrzeb konkretnej technologii i konstrukcji, jego zakup warto skonsultować ze specjalistą lub też uwzględnić szereg istotnych danych i parametrów. W tym artykule prezentujemy najważniejsze informacje na temat napędów do bramy garażowej oraz podpowiadamy – jak krok po kroku dokonać ich wyboru.

Wymiary i ciężar bramy a wybór napędu

Napęd do bramy należy dobierać uwzględniając w pierwszej kolejności jej wymiary oraz ciężar. W tym celu należy zmierzyć oba skrzydła bramy, określając ich długość, wysokość, a także głębokość – czyli odległość dzielącą zawiasy od krawędzi słupka (najczęściej wynosi od 5 do 20 cm).

Ciężar bramy jest nie mniej ważny – źle dobrany napęd będzie pracował niestabilnie, szarpał bramę, lub nawet uniemożliwiał jej pełne zamknięcie i otwarcie. Najczęściej jedno skrzydło bramy waży od 30 do 100 kg. Jeśli w posiadaniu są bramy kute, ich ciężar jest odpowiednio wyższy i wynosi nawet 200-300 kg.

W trakcie pomiaru rozmiarów i ustalania ciężaru bramy warto również zwrócić uwagę na jej najbliższe otoczenie oraz uwzględnić obecność wiatrów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku posesji ulokowanych na wzgórzach, stokach, wzniesieniach, a także w przypadku bram otoczonych gęstą zabudową. Aby brama nie działała jak żagiel i nie wyginała się pod wpływem wiatru, warto dobrać napę odpowiednio wydajniejszy, o zwiększonej mocy ciągu.

Częstotliwość eksploatacji bramy

Zamierzona częstotliwość użytkowania bramy to kolejny ważny czynnik wymagający uwzględnienia. Jeśli brama będzie otwierana około 30 razy w ciągu dnia, warto zastosować napędy o standardowej wydajności. Jeśli brama będzie obsługiwać miejsca wjazdowe do zakładów pracy, parkingów, sklepów – wówczas konieczna będzie zwiększona sprawność i przystosowanie napędu do bardziej wydajnej pracy.

Zalecamy sięgać po rozwiązania wyposażone w napęd 24V lub 400V, które nie ulegają nagrzaniu w wyniku intensywnej pracy. Zwiększona moc napędu również będzie trafionym wyborem.

Dodatkowe akcesoria do obsługi bramy

Na koniec pragniemy wskazać na najważniejsze akcesoria, które warto uwzględnić w czasie planowania inwestycji w bramę i jej napęd. Niekiedy zostają uwzględnione w gotowym zestawie, czasami jednak konieczny jest ich samodzielny zakup. Polecamy zwrócić uwagę na linie fotokomórek odpowiedzialnych za obsługę bramy, lampę sygnalizacyjną, mechanizm sterowania oraz dodatkowe przyciski lub piloty do sterowania.

Najczęściej pilot pracuje w jednej z dwóch częstotliwości (433,92 oraz 868,35 MHz), co pozwala uniknąć potencjalnych zakłóceń i niezamierzonego otwierania bramy. Jeśli poszukujemy rozwiązań gwarantujących maksimum bezpieczeństwa, warto pomyśleć o systemie kodowania, przeciwdziałającym przechwytywaniu sygnałów, a tym samym utrudniającym włamanie do garażu lub na posesję.