Ile prądu pobiera automat do bramy garażowej?

  • Ile prądu pobiera automat do bramy garażowej?
Ile prądu pobiera automat do bramy garażowej

Liczba osób używających bram wjazdowych z automatycznym napędem rośnie z każdym rokiem. Jest to obecnie najchętniej wybierany typ bramy, wykorzystywany tak w przypadku posiadłości prywatnych, jak i różnorodnych inwestycji biznesowych. W czasie wyboru automatu do bramy garażowej warto przyjrzeć się rozmaitym parametrom, w tym także ilości pobieranego prądu. W tym artykule skupiamy się na tej kwestii, która ma olbrzymi wpływ zarówno na ekonomiczne aspekty korzystania z bramy. Wbrew pozorom, odpowiednio dobrany automat do bramy garażowej może pomóc ograniczyć pobór prądu z tytułu jej użytkowania.

Od czego zależy pobór prądu w automacie do bramy?

Największy wpływ na ilość zużywanego prądu ma oczywiście napęd danej bramy, czyli zastosowany silnik elektryczny. Jego moc powinna zostać dopasowana do gabarytów, ciężaru i typu bramy. Im więcej energii elektrycznej pobierać będzie automatyka, tym większe będą koszta generowane w czasie jej użytkowania. Może się wydawać, że ilość energii wykorzystanej w czasie jednego otwarcia i zamknięcia jest niewielka. Jednak w dłuższej perspektywie czasu, koszta generowane przez bramę mogą zostać odpowiednio zmniejszone, jeśli silnik działa z precyzyjnie ustaloną siłą, ściśle dopasowaną do potrzeb bramy.

Moc pracy w czasie spoczynku

Gdy automatyka do bram pozostaje w trybie spoczynku, pobór prądu jest dość niski. Najczęściej na poziomie 1-7 W, w zależności od konkretnego modelu. Znajdziemy również napędy energooszczędne, których pobór mocy nie przekracza 1 W. Warto podkreślić, że pobór mocy zależy od obecności funkcji dodatkowych, typu zasilania, a także kondycji i stanu technicznego konkretnego systemu.

Moc pracy w czasie aktywnego korzystania z bramy

Moc silnika w czasie pracy to parametr bardzo zróżnicowany. Najmniejszą wartość wykazują napędy obsługujące bramy skrzydłowe oraz napędy niskonapięciowe. W ich przypadku moc silnika może wynosić 100-500 W. W przypadku bardziej wymagających napędów do bram przesuwnych, moc silnika może być odpowiednio większa i wynieść nawet ponad 1000 W.

Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej?

Osoby zainteresowane obniżeniem ilości pobieranej energii elektrycznej powinny wybierać przede wszystkim napędy energooszczędne, wyposażone w zaawansowaną, nowoczesną elektronikę. Nie należy też zaniedbywać stanu samej bramy jak i jej napędu – oczyszczać z wszelkich pojawiających się zabrudzeń stałych, gałęzi i innych potencjalnych przyczyn uszkodzeń mechanicznych. Ponadto jeśli napęd jest wyeksponowany na szkodliwe warunki środowiskowe – np. intensywne nasłonecznienie – warto pomyśleć o jego dodatkowym osłonięciu.

Warto też pomyśleć o ograniczeniu ilości cykli otwierania i zamykania realizowanych każdego dnia, lub też – o ile sytuacja na to pozwala – pozostawiać bramę otwartą w przypadku krótkich nieobecności w domu.